Danielius Dolskis – tai vardas, kuris žymi ne tik vieną iš pirmųjų Lietuvos estrados žvaigždžių, bet ir visos lietuviškos populiariosios muzikos pradžią.
Gimęs 1890 m. balandžio 13 d. Vilniuje, žydų komersantų šeimoje, Dolskis nuo pat jaunystės rodė išskirtinį muzikinį talentą.
Jis buvo ne tik atlikėjas – jis buvo kultūrinis reiškinys, formavęs lietuviško šlagerio pamatus laikais, kai tokios muzikos Lietuvoje dar beveik nebuvo.
Iki 1917 m. Spalio revoliucijos Rusijoje Dolskis dainavo prabangiame Sankt Peterburgo restorane „Villa Rode“, koncertavo Maskvoje, Odesoje, Kijeve – miestuose, kur kultūrinis gyvenimas virte virė.
Vėliau persikėlęs į Rygą, jis koncertavo su garsiuoju Oskaro Stroko orkestru, o gyvenimo vingiai atvedė ir į Berlyną, kur 1928 m. suvaidino kino filme „Caro adjutantas“, pasirodžiusiame ekranuose 1929 m. – tuo pat metu, kai Europoje pradėjo populiarėti dainuojamosios scenos menas.
Nuo 1926 m. Dolskis jau matomas Lietuvos scenose – koncertavo Kauno miesto sode, Šiauliuose „Lyros“ kino teatre.
Tuo metu jis stebino publiką ne tik savo balsu, bet ir scenoje demonstruojamomis parodijomis – ypač mėgo imituoti to meto rusų estrados garsenybę Aleksandrą Vertinskį, tuo pelnydamas publikos simpatijas ir juoką.
Tikrasis lūžis įvyko 1929 metais, kai Danielius Dolskis atsikraustė nuolat gyventi į Kauną. Ten jis tapo restoranų „Versalis“, „Metropolis“, kavinių „Konradas“, kino teatro „Triumfas“ scena neatskiriama dalimi.
Dolskio koncertai pritraukdavo pilnas sales – jis sugebėdavo sukurti jaukią, šmaikščią atmosferą, kuri žavėjo to meto inteligentiją, miestiečius ir provincijos svečius.
Danielius Dolskis stebėtinai greitai išmoko lietuvių kalbą ir ėmė pats rašyti tekstus užsienio šlageriams – būtent jis pirmasis pritaikė lietuvišką turinį pasaulio hitams, taip sukūręs naują muzikos reiškinį Lietuvoje.
Jo dainų tekstai buvo šmaikštūs, ironiški, bet tuo pačiu artimi žmogui – neatsitiktinai dainos „Palangos jūroj“, „Gegužinė“, „Lietuvaitė“, „Onyte, einam su manim pašokti“ tapo klasika, išlikusia aktualia net ir XXI amžiuje.
1929–1931 m. Dolskis įrašė net 16 plokštelių, daugiausia Berlyno „Homocord“ ir Londono „Columbia“ įrašų studijose.
Šie įrašai šiandien yra saugomi Kauno viešosios bibliotekos muzikos skyriuje – tai vieni seniausių profesionalių lietuviškų įrašų, atskleidžiančių, kokia gyva ir spalvinga buvo to meto populiarioji kultūra.
Deja, Dolskio gyvenimas nutrūko netikėtai. Po pasirodymo „Versalio“ kavinėje, sušilęs ir pavargęs, jis išgėrė šalto alaus.
Tai tapo lemtinga klaida – Dolskis susirgo plaučių uždegimu ir mirė vos po kelių dienų, 1931 m. gruodžio 3 d., būdamas vos 41 metų. Jis palaidotas Kauno Žaliakalnio žydų kapinėse.
Nors Dolskio karjera Lietuvoje truko vos porą metų, jos reikšmė – milžiniška. Jis padėjo estrados kultūros pamatus, sujungė Vakarų Europos šlagerį su lietuviška kalba ir mentalitetu, padarė šį žanrą ne tik mėgstamą, bet ir tautiškai aktualų.
Jis buvo scenos žmogus iš prigimties, bet ir kūrėjas, inovatorius, stilistikos novatorius.
Danielius Dolskis tapo vienu iš nedaugelio menininkų, kurie įėjo į istoriją kaip žanro pradininkai, o ne tik atlikėjai. Jo dainos iki šiol skamba koncertuose, senose plokštelėse, radijo laidose, muzikinėse inscenizacijose.
Per Dolskį Lietuva pirmą kartą išgirdo, kas yra estrados daina – žaisminga, profesionali, ir kartu giliai tautinė.
Danielius Dolskis – Kauno bohemos simbolis ir miesto dvasios veidas
Gyvendamas Kaune, Danielius Dolskis tapo tikru miesto bohemos simboliu. Jo pasirodymai restoranų salėse buvo laukiami renginiai, apie kuriuos kalbėdavo visa miesto inteligentija.
Jis turėjo charizmą, sceninį humorą, teatrališkumą, kuris traukė publiką ne mažiau nei pats dainavimas.
Dolskis buvo ne tik dainininkas, bet ir šoumenas, sugebėjęs užburti klausytojus savo iškalba, judesiais, scenine dramaturgija.

Kauno laikotarpis – tai jo šlovės ir kūrybinės brandos metai.
Šiame mieste jis ne tik koncertavo, bet ir kūrė naują muzikinę tapatybę: vakarietišką, bet lietuviškai jaukią, miesto kultūrą, kuri įsitvirtino tarpukario Lietuvoje ir paliko pėdsaką ateities kartoms.